26/10/2016

Wspierane akcje

z20179732qosmiorniczki-dla-wczesniakow

Źródło fot.:Facebook

Akcja szydełkowania ośmiorniczek dla wcześniaków.

Pierwsze akcje związane z szydełkowaniem maskotek ośmiorniczek dla małych wcześniaków pojawiły się w Holandii, Danii czy na Ukrainie. Od niedawna akcja zdobywa serca wolontariuszy również w Polsce. Pierwsze szpitale, które zainaugurowały terapię ośmiorniczek dla wcześniaków to Łódź i Ruda Śląska, ale zapotrzebowanie na terapeutyczne maskotki stale wzrasta.

Jakie właściwości posiadają szydełkowe ośmiorniczki?

 

Pomysł na terapeutyczne ośmiorniczki zrobione na szydełku został zaczerpnięty od pępowiny jaką dziecko trzyma

w brzuchu mamy. Macki ośmiorniczek zastępują wcześniakom pępowinę.

Zaobserwowano, że dzieci chwytają rurki od sond czy respiratorów i niechcący potrafią je sobie wyciągnąć. Jeśli wcześniak dostanie maskotkę z mackami nie wyciąga rączek do rurek a chwyta przyjemne w dotyku macki ośmiorniczki.

Dziecko w łonie matki dotykając pępowiny rozwija zmysł dotyku. Leżąc w inkubatorze pełnym rurek poszukuje substytutu pępowiny. Pomysł lekarzy neonatologów sprawdził się w wielu szpitalach w Europie i sukcesywnie wdrążany jest również w Polsce.

Akcja dziergania ośmiorniczek dla wcześniaków ma pomóc zarówno tym maluchom walczącym o życie, jak i ich mamom. To właśnie mamy oraz całe grupy wolontariuszy szydełkują ośmiorniczki dla wcześniaków.

Kto i z czego może zrobić szydełkową ośmiorniczkę?

 

Ośmiorniczka, aby była bezpieczna dla wcześniaka powinna być wykonana ze 100 proc. bawełny, którą można prać

w 60 stopniach. Natomiast wnętrze ośmiorniczki wypełnione jest kulą sylikonową bezpieczną dla maluszka.

Mamy, które nie potrafią same wydziergać ośmiorniczki dostają ją od wolontariuszy, następnie piorą według wskazówek personelu medycznego i śpią z nią co najmniej trzy dni. Maskotka przesiąka zapachem mamy, jak i jej dobrymi bakteriami, w ten sposób maluszek nabiera również odporności.

Macki ośmiorniczek mają określone wymiary, aby idealnie mieściły się w małych dłoniach. Oficjalna lista materiałów dozwolonych do wykorzystania przy szydełkowaniu ośmiorniczek została podana przez Fundację Małych Serc organizująca akcję Ośmiorniczki dla wcześniaków. Na liście znalazły się takie włóczki jak:

  • HIMALAYA DENIM

  • COTTONWOOD

  • LUXOR

  • COTTON TRUE SPORT

  • DROPS SAFRAN

  • DROPS MUSKAT

  • DROPS LOVES YOU6

Grubość materiałów wykorzystanych do dziergania ośmiorniczek to 120 – 180 metrów/50 g.